Hamburg Sesli Chat

Hamburg Sesli Chat

Hamburg Sesli ChatHamburg Sesli Chat
Bir konuda yasadigimiz sehir icin yazalim. Hamburg Almanyanin en büyük sehirlerinde siralama olarak 2. sirada bulunuyor. 3milyon 200 Bin nufusuyla Berlin 1. sirada Hamburg ise onu 1 Milyon 800 Bin ile Berlini takip etmektedir. Bu her iki Sehirin özelligi ise kendi baslarina eyalet olmalari. Hamburg ise bütün eyaletler arasinda farkli özelliklere sahiptir. 1- Birincisi Basbakanlik yerine Senatör ile yönetiliyor, 2- ikinci özelligide Avrupanin en Yesil kendi olarak anilir, 3- ücüncü özelligi ise dünyanin en büyük Limanlarindan 1 tanesine sahip bir yer. Bu gerekceyle Hamburg Kentinde kalabalik bir yabanci kitlesi yasamaktadir.
Hamburg Sesli Chat Hamburg´da Türklerin Yaşamı
Almanya Federal Cumhuriyeti´nde yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı 2 milyonun üzerindedir, Hamburg´da ise bu sayı 62.000 civarındadır. 30.000 kadar Türk asıllı Alman vatandaşı ve aileleri dahil edildiğinde, Hamburg nüfusunun yüzde 5 oranını oluşturdukları anlaşılıyor. Yaşam merkezleri daha çok, Altona, Hamburg-Mitte ve Hamburg´un güneyi gibi hareketliliğin ve kültürel renkliliğin hissedildiği semtlerde bulunmaktadır. Hamburglu Türklerin büyük çoğunluğu, burada kalıcı bir yaşam modelini benimsemiş durumdadır. Bu sayede Hamburg okullarındaki Türk öğrenci sayısı da sürekli gelişmiş. Anadilde eğitim Hamburg okullarında önemsenen konuların arasında yer alır. Örneğin Hamburg´un merkezinde bulunan tam günlük Heinrich-Wolgast Okulu´nda (HWS), Almanca-Türkçe olmak üzere iki dilde eğitim verilmektedir. Müfredatında kültürlerarası öğrenim ve ikidilliliğe yer veren bir diğer kurum ise, Lämmersieth okuludur.
Türkiye´den gelen göçmenlerin neredeyse tamamı Müslüman olsa da, farklı inanç gruplarının mensupları da bulunmaktadır. Hamburg´da halihazırda var olan 40´dan fazla İslami cemaatin 26´sı, Türkiye´den gelen Müslümanlara hizmet vermekte. Camiler, sosyal yaşamda da önemli bir işleve sahip olmaktalar. Hamburg´da dindar Müslümanların en önemli buluşma noktaları ise, St. Georg semtinin ortasında yer alan Hamburg “Merkez Camii”´dir.
Soul KitchenTürk göçmenlerinin Hamburg´un kültürel yaşamında da önemli izlerine rastlamak mümkün. Alman edebiyatının prestijli ödüllerine sahip olan Feridun Zaimoğlu gibi yeni kuşak yazarlar eserlerini ağırlıklı olarak Almanca dilinde kaleme almaktalar., Almanyalı Türkler ve eski Hamburgluların bir arada yaşam öykülerine yapıtlarında sıkça yer vermekteler.
Hamburg´un bir tür merkezi olduğu, Alman-Türk film yapımları için de benzer tespitlerde bulunabiliriz. Örneğin Hamburglu iki Almanyalı Türk, filmleri ile ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür. 1986 yılında „40 metrekare Almanya“ filmi ile tanınan Tevfik Başer´i, 2004 yılında Fatih Akın “Duvara Karşı”, “Crossing The Bridge – The Sound of İstanbul” (2005) ve “Soul Kitchen” (2009) isimli filmleri ile izledi. Bu arada “Soul Kitchen” isimli film, rejisörünün ´benim şehrim` dediği Hamburg´a olan aşkının ilanıdır.
Bunun dışında Hamburg, Hamburg Sesli Chat ne-nerede.com, Türk pop, özellikle de Hip Hop ve Rap müzik piyasası ile de ünlüdür. Parçalarında daha çok Almanca dilini kullanan sanatçılar, sosyal yaşamlarına da yaratıcı bir biçimde ışık tutuyorlar.

Hamburg Sesli Chat

Hamburg Sesli Chat, Sesli Chat Hamburg, Kamerali Chat Hamburg, Almanya Sesli Sohbet, Almanya Chat, Almanya Görüntülü Chat, Almanya Sesli Sohbet, Sesli Chat Siteleri Almanya, Canli Chat Almanya Almanya Sesli Chat Odalari ile sohbetin keyfini cikarmaktalar

Hamburg Sesli Chat konumuzun sonuna geldik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir